Amandaprosjektet er oppkalt etter dattera vår som levde nesten hele sitt liv på nyfødt/barne intensiven på Rikshospitalet. Det gjorde de en fantastisk jobb, og vi, som foreldre, har lyst til å gi noe tilbake, og det gjennom strikking og hekling!
Små kropper som er syke trenger nemlig ekstra påpass, og mens Amanda lå der, ble vi oppfordret til å strikke til henne. Mest for hennes del; hode, tær og hender er der vi mister mest varme, men også for egen del, for å bryte opp alt det hvite/alt det "unormale" med litt farger, og få det litt "normalt" rundt henne.
Vi fikk også vite at de gjerne skulle hatt flere, helst mange. Det kommer heldigvis alltid nye barn til verden, og noen av dem vil trenge ekstra hjelp. Da kan ei lue, et teppe, et par sokker og kanskje noen votter bety mye. For den lille, og for de som står rundt: Det at noen bryr seg nok til å bruke tid på å strikke/hekle...
Vi tenkte først at dette skulle være tidsbegrenset. Fram til vi skulle tilbake til riksen høsten 2010 for å få vite litt mer om hva som skjedde med Amanda. Et prosjekt fordi vi ønsket å si takk.
Så har vi sett at dette engasjerer, og at det er mange som vil hjelpe. Derfor har vi utvidet prosjektet, slik at vi stadig kan forsyne avdelingene med nye sokker, votter, luer og tepper. Det trengs stadig påfyll, for det barnet som får det teppet, den lua og de vottene og sokkene beholder det. Det er deres, og det får foreldrene med seg når de en dag skal ut av sykehuset. Det får de som et minne, fra tøffe dager.
Teppene skal være fra omtrent størrelsen med et A3 ark, og når det gjelder resten så trenger vi ulike størrelser. Alt fra de som er prematur, til de, som Amanda, er født til rett tid, allikevel syke. Et godt råd er å finne fram mønster på dukke klær, og ta utgangspunkt i det.
Ferdige produkter kan sendes til oss (se ”Kontakt”), så samler vi opp en del, og drar inn til Rikshospitalet og leverer det personlig. Du kan også levere det direkte til Nyfødt- og barneintensiven på Rikshospitalet. Gjør du dette, så hadde det vært veldig kjekt om du kunne tatt et bilde av det du har laget, og sendt det til oss. Vi synes det er veldig kjekt å se hva andre har laget, men også for å kunne legge bildet ut her på nettsiden slik at det er mulig å se gjennom bildene for å finne inspirasjon og for å se hva som er gitt.
Vi valgte i første omgang å konsentrere oss om Rikshospitalet fordi det var der Amanda lå, og fordi det er hit de sykeste av de syke små blir sendt fra hele landet. Så har vi sett at Amandaprosjektet har vokst i en helt enorm fart, og nå favner grupper og enkeltpersoner over hele landet vårt, - og veksten bare fortsetter. Dette setter oss nå i stand til å levere til samtlige nyfødtintensiver i landet. Vi har vært i kontakt med samtlige, og de ble veldig glad for for henvendelsen. Mer informasjon om dette finner du under "kontaktinformasjon".
På nyfødtintensiver ligger det alt fra de minste premature, og opp til 3 mnd., så det er altså dette avdelingene trenger; Både det aller minste, pluss det litt større. Husk på at det er sokker, votter, luer og tepper vi leverer. Dette - og ingenting annet.
.